| Nothing Ear (stick) |
|---|
| IMAGE | PRODUCT | ||
|---|---|---|---|
| Flipkart |
Flipkart
|
Nothing Ear (stick) | Check On Flipkart |
| Myntra |
Myntra
|
Nothing Ear (stick) | Check On Myntra |
| Nothing Ear (stick) Specification |
|---|
| General | |
|---|---|
| Brand | Nothing |
| Model | Ear (stick) 001 |
| Type | Earpod |
| Release date | 17 NOV 2022 (sale date) |
| Warranty | 1 Year |
| Design | |
|---|---|
| Connection | Bluetooth |
| Fit | Ear |
| Colours | white |
| Driver Type | 12.6 mm dynamic |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | IP54 dust, water and sweat resistant |
| Dimensions: Ear bud | |
|---|---|
| Height | 29.8 mm |
| Width | 18.8 mm |
| Depth | 18.4 mm |
| Weight | 4.4 g |
| Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | Bluetooth 5.2 |
| range (Metres) | 10 meters |
| Battery | |
|---|---|
| Charging Port Type-C | Yes |
| Charging time (min) | 30 mins |
| Battery backup (Hrs) | Up to 29 hrs of listening time. Up to 12 hrs of talk time. |
| In the box |
|---|
| Pair of earbuds |
| Charging case |
| Type-C cable |
| Safety information and warranty card |
| User guide |
