iQOO 11 5G
| General |
| RAM+ROM | 16GB+256GB,8GB+256GB |
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 8 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Launch date | 10 January 2023 (Official) |
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon® 8 Gen 2 |
| Storage |
| RAM | 8GB, 16GB |
| RAM type | LPDDR5X |
| Internal storage | 128GB |
| Storage type | UFS 4.0 storage |
| Expendable memory | No |
| OTG Support | Yes |
| Camera |
| Rear camera | 50MP (f/1.88) + 13MP (f/2.46) + 8MP (f/2.2) |
| No. of Rear Cameras | 3, tripple |
| OIS | Yes |
| Flash light | Yes, LED Flash |
| Rear autofocus | Yes |
| Front camera | 16MP (f/2.45) |
| No. of Front Cameras | 1, Single |
| Processor |
| CPU | Octa core (3.2 GHz, Single core, Cortex X3 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A715 + 2 GHz, Tri core, Cortex A510) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| Fabrication | 4nm |
| GPU | Adreno 740 |
| Architecture | 64 bit |
| Display |
| Screen size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Display Type | E6 Amoled |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect ratio | 20:9 |
| Resolution | 1440 x 3200 (2K) |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes, HDR 10+ |
| Brightness | 1800 nits |
| Network and connectivity |
| Sim card slot | Dual SIM |
| Sim card size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network | 5G Supported in India / 4G / 3G/ 2G |
| 5G bands | SA: n1/n3/n5/n8/n28/n40/n41/n77/n78
NSA: n28/n1/n3/n40/n41/n77/n78 |
| Volte | Yes |
| Wi-Fi | yes |
| Wi-Fi supported | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 5GHz |
| Bluetooth | Yes, v 5.3 |
| NFC | Yes |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Os and hardware |
| Operating system | Android v13 |
| Skin | Funtouch OS 13 |
| Dimensions (mm) | 164.86 x 77.00 x 8.40 |
| Weight (g) | 208 grams |
| Colours | Alpha | Legend |
| Build Material | Alpha: Glass
Legend: Silicon Leathe |
| Battery |
| Capacity | 5000 mAh |
| Battery type | Li-Polymer |
| Removal | No |
| Cable type | Type C |
| Fast charging | Yes, 120W |
| Sensors |
| Fingerprint sensor | Yes, On screen |
| Fingerprint sensor type | Optical Fingerprint Sensor |
| Gyroscope | Yes |
| Magnetometer/ Compass | Yes |
| Accelerometer | yes |
| Light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Multimedia |
| Sterio speaker | Yes |
| Audio jack/ 3.5mm jack | No |
| Loudspeaker | yes |
| In the box |
| IQOO 11 5G |
| 120W Adapter |
| USB Type-C Cable |
| Important Product Information |
| Quick Guide |
| SIM Card Needle |
| Protect Case |
If you find any error and misinformation Please let us know.
👉please click here for Report us👈 (alert-error)